Historia baccarata

bakarat

Pochodzenie bakarata jest nieco mętne, nawet jeśli weźmiemy pod uwagę, że jest to jedna z głównych gier stołowych w kasynie. Dostępnych jest bardzo mało konkretnych dowodów, które wskazują na dokładne pochodzenie tej popularnej gry. Aczkolwiek, jest wystarczająco dużo zapisów w historii, aby wskazać nam właściwy kierunek.

Potencjalny wpływ Chin

Bardzo możliwe, że ta znakomita gra karciana wywodzi się ze starożytnej gry kafelkowej Pai Gow, która powstała w Chinach. A z racji tego, że Pai Gow oznacza „uzyskaj dziewiątkę”, można znaleźć tu pewne podobieństwa.

W dzisiejszych czasach potomek tego chińskiego oryginału – Pai Gow Poker – staje się coraz bardziej popularny i można go dziś znaleźć w wielu kasynach online.

Test dziewic w Starożytnym Rzymie

Inną niekarcianą „grą”, która mogła zainspirować twórcę bakarata, może być test westalskich dziewic w Starożytnym Rzymie. Oczywiście wśród osób, które brały w nim udział, wydarzenie to nie było uważane za grę. W trakcie testu dziewice musiały wyrzucić sześć lub więcej oczek, żeby przetrwać. A jeśli trafiły osiem lub dziewięć, oznaczało to, że mogły zostać arcykapłankami.

Dziewiątka w tej grze oddaje naturę bakarata. Cyfra ta występuje też w innych kulturach. Na przykład, w astrologii indyjskiej jest dziewięciu influencerów, a w Chinach dziewiątka kojarzona jest z chińskim smokiem. Natomiast w mitologii egipskiej Ennead tworzyło dziewięć bóstw, aby określić jego władcę. Z kolei Xibalba, czyli podziemny świat wiary Majów, również miał dziewięć poziomów. Można też wspomnieć o mitologii nordyckiej, która mówi, że we wszechświecie istnieje dziewięć światów.

Bakarat we Włoszech

Istnieje wiele dowodów na teorię, że historia bakarata, a właściwie historia wszystkich gier karcianych, zaczyna się we Włoszech. Włoska gra karciana Tarrochi, przypominająca karty tarota, często postrzegana jest jako poprzedniczka wszystkich gier karcianych. I właśnie dlatego musi pojawić się też w rodowodzie bakarata. Gra o nazwie Macao, w którą grano w XVIII wieku, jest jednak bardziej podobna do współczesnego bakarata i czasami nazywana jest „włoskim bakaratem”.

Wielu historyków uważa, że bardzo duże znaczenie w historii bakarata miał Felix Falguiere. W tej grze, która została wówczas wymyślona jako „baccara”, 10 i figurom przypisano wartość 0, a każdy z czterech graczy w grze na zmianę był bankierem. Wkrótce baccara przeniosła się do europejskiej stolicy hazardu, Francji.

Przypuszcza się, że pod koniec XV wieku żołnierze powracający z Włoch przywieźli ze sobą grę karcianą i z czasem przekształciła się ona w dwie popularne gry we Francji. Pierwszą była trzyosobowa gra Baccarat en Banque, a później pojawiła się też rozgrywka dwuosobowa o nazwie Chemin de Fer.

Jednak pierwsza udokumentowana wzmianka o bakaracie pojawia się dopiero w 1847 roku, w książce „Album des Jeux” autorstwa Charlesa Van-Tenaca. Książka prezentowała matematyczną analizę gry, dowodząc, że historia bakarata zaczęła się co najmniej przed połową XIX wieku. I nawet jeśli jest postrzegana jako źródło bakarata, ta gra nie jest taka sama, jak dzisiejszy bakarat.

Po raz pierwszy słowo „bakarat” znalazło się w druku anglojęzycznym w styczniu 1886 r. Wzmianka o tej grze pojawiła się w gazecie Daily Telegraph w Wielkiej Brytanii.

Pochodzenie dzisiejszego bakarata

Najpopularniejszą obecnie formą bakarata jest Punto Banco, gdzie „banco” oczywiście oznacza „bankier”. Jest to również opisane w słowniku bakarata, który został wprowadzony na masowy rynek gier w Las Vegas w 1959 roku. W tamtym czasie Chemin de Fer był bardzo powszechny. Jednak wersja Tommy’ego Renzoni zaliczyła lepszy sukces.

Mówi się, że pochodzenie tej wersji bakarata wywodzi się z argentyńskiego kasyna Mar del Plata. Jednak w latach 40. na Hawanie (stolica Kuby) również grano w bakarata. Ta wersja oferuje zwroty 1:1, a także 0,5% prowizji od zakładów bankierskich.

Rekord największej wygranej w historii bakarata ustanowił Aiko „The Warrior” Kashiwagi, który wygrał 6 milionów dolarów w Trump Plaza Casino w Atlantic City, obstawiając 200 000 USD na rozdanie. Niestety dla Aiko, ustanowił on również rekord największej passy przegranych – przegrał 10 milionów dolarów w tej samej wersji bakarata, grając na wysokie stawki w tym samym kasynie.

Ewolucja bakarata w epoce cyfrowej

Historia bakarata zawiera wiele zwrotów akcji i wpływów z całego świata. Mimo to w erze cyfrowej znormalizowana forma Punto Banco mogła dalej ewoluować. Przykładowo, niektóre kasyna wprowadziły zakłady poboczne.

Z kolei największą przestrzeń dla tego rodzaju ekspansji stanowią kasyna online, które oferują różne odmiany bakarata. Możemy nawet zahaczyć o kasyna darmowe, gdzie będziemy mogli cieszyć się rozgrywką bez żadnego ryzyka i w dalszym ciągu wygrywać pieniądze.

Pochodzenie bakarata nie jest jasne. Jednakże historia bakarata i rozwój tej gry na całym świecie są bardzo fascynujące.